Říjen 2015

Zakynthos, cestopis

26. října 2015 v 23:29 | Šárka |  Zakynthos 2015
Cestování po Zakynthosu


V druhé polovině září roku 2015 jsme se s rodinou rozhodli prodloužit si léto a jet za sluncem na řecký ostrov Zakynthos. Tento ostrov jsme si vybrali pro jeho rozlehlé pláže, bílé útesy, azurové moře a krásné vyhlídky. Na Zakynthos se také jezdí za želvami, ale o tom později.
Září je příznivá doba pro ceny zájezdů. Vybrali jsme si týdenní zájezd od Cestovní kanceláře Alexandria do hotelu Strofades v Tsilivi za 13 990 Kč pro jednoho se službou all inclusive a odletem z Prahy.
HOTEL A DESTINACE

Strofades Beach Alexandria Club je tří a půl hvězdičkový klubový hotel v letovisku Tsilivi. Největší předností tohoto hotelu je, že leží pár kroků od písečné pláže, kam jsme se chodili vykoupat nebo projít, nebylo třeba pronajímat lehátka nebo hledat na pláži sprchy, vše potřebné bylo u bazénu před hotelem včetně baru. Dění kolem hotelu bylo zpestřeno animačním týmem, který organizoval různá fitness cvičení, šipky nebo třeba petang na pláži. Spokojená jsem byla především s jídlem, tradiční musaka nebo řecký salát s feta sýrem jsou typickými pokrmy Balkánu.


Letovisko Tsilivi je malé, ale najdete zde všechna využití. Dlouhou pláž a water sports si užijete ve dne, večer zase zabrousíte do restaurací, barů nebo obchůdků. Tsilivi je dobrý výchozí bod pro cestování, nachází se na východním pobřeží ostrova a je zhruba stejně vzdálené jak od severního tak jižního cípu, kam to právě turisty nejvíce láká.


POČASÍ A MOŘE

Na Zakynthosu, jak nám bylo řečeno, jim na konci září již začínalo zimní období, což neznamenalo, že bychom tam měli zimu. Ve dne bylo horko na opalování, celkově bylo pořád příjemně, zhruba 30 °C, k večeru chladněji. Moře bylo po sezóně krásně vyhřáté až 28 °C, po většinu času rozbouřené s vlnami, tomu každý nepřijde na chuť, ale pro nás to byla zábava. Poslední večer přišel silný liják, ale prý to byl úplně první za celou sezónu.


DOPRAVA NA ZAKYNTHOSU

Na Zakynthosu funguje autobusová doprava, kterou jsme sami nevyzkoušeli, ale dostali jsme od delegáta potřebné informace. Nebylo tehdy úplně jasné, kdy vlastně autobus jezdí, jelikož se tou dobou měnil jízdní řád z letního na zimní, který ještě nestačili vyvěsit, autobus prý ale jinak jezdí včas, jízdenku si zakoupíte u řidiče. Cena z Tsilivi do Zakynthosu činí 1,60 euro, do jiných měst se mění podle vzdálenosti. Další možnost přepravy je taxi, které je již dražší. Půjčit si můžete různé typy vozidel, skútry, menší terénní vozy, běžná osobní auta apod. Co se týče ceny, tak je lepší obejít si více půjčoven.


PŮJČENÍ AUTA

Na cestování po ostrově jsme si vyhradili 2 dny s tím, že si půjčíme auto. Ceny půjčovny nikde oficiálně neuvádějí, musíte přijít, zeptat se a oni vám cenu navrhnou. Ta se mění podle toho, jaký typ vozu chcete, na jak dlouhou dobu, zda s pojištěním či bez, nejspíš i podle toho zda jste Čech, Rus nebo Angličan a možná i podle toho, jestli přijdete uprostřed nebo na konci sezóny. Nejvýhodnější cena, kterou nám nabídli za auto značky Chevrolet Matiz na dva dny byla 65 euro s pojištěním. Bez pojištění cena činila 55 euro, avšak pokud by došlo k nehodě, museli bychom doplatit dalších 300 euro. Na Zakynthosu jsou skútry velmi oblíbené a často kvůli nim prý dochází k nehodám, tudíž je lepší se pojistit. Ceny benzínu se pohybují okolo 1,47 euro/litr. Projeli jsme celý ostrov, což nám vyšlo na cca 300 km a za benzín jsme utratili 20 euro.


CESTOVÁNÍ NA JIH ZAKYNTHOSU

První den cestování jsme vyrazili směrem na jih s cílem dojet na turisticky známou rozlehlou písečnou pláž v zálivu Laganas táhnoucí se po celém jihovýchodě mezi dvěma výběžky. Tento záliv je nejznámější tím, že je zde možné vidět želvy, za kterými je ale potřeba se vydat dále od pobřeží lodí nebo šlapadlem. My jsme želvy neviděli, ale užili jsme si průzračnou vodu a dlouhou procházku po pláži, kde téměř na každém kroku narazíte na oplocená místečka s upozorněním, že se jedná o kladiště želvích vajec. Další zajímavostí této pláže je to, že přes ni celkem často a také nízko přelétají letadla, takže se setkáváte s fotografy, kteří netrpělivě čekají na správný záběr.


Vydali jsme se ještě dál na jih do zálivu Keri a vesničky Limni Keri, která leží v Národním parku Zakynthos. Tady nás hned ohromilo úžasně azurové průzračné moře s písečnou pláží a krásným výhledem na ostrov Marathonisi. Z malého přístavu zde vyplouvají několikrát denně výletní loďky, které jezdí k jeskyním, jižnímu mysu a na okolní pláže. V Limni Keri je autobusová zastávka, odkud je možné se dostat do hlavního města ostrova.


Nakonec jsme se ještě jeli podívat na vyhlídku do nedaleké vesničky jménem Keri, kde vedle malého parkoviště stojí karavan s občerstvením a před ním příjemné posezení na slaměných balících pod dřevěným přístřeškem odkud jsme si nejlépe užili výhled na bílé útesy táhnoucí se podél tmavomodrého moře.
Po tomto krásném zážitku jsme se mohli vydat zpět přes Laganas a Zakynthos na večeři do našeho hotelu v Tsilivi.


CESTOVÁNÍ NA SEVER ZAKYNTHOSU

Cílem druhého dne cestování byla nejslavnější vyhlídka z útesů na vrak lodi na severu Zakynthosu. Vyrazili jsme tedy z Tsilivi severně podél východního pobřeží a cestou udělali pár zastávek. První byla po delší jízdě autem v přístavu Agios Nikolaos kvůli malému občerstvení, kde nám hojně nabízeli hromadné výlety lodí podél útesů ostrova s jeskyněmi a zakončené na slavné pláži Navajo s populárním vrakem. My už jsme ale tento výlet absolvovali před několika lety a tak jsme se vydali autem dál po kopcích nejprve k nejsevernějšímu cípu ostrova, kde leží vesnička Korithi. Hlavní atrakcí je tady bílý větrný mlýn s restaurací a maják. Je zde pěkné posezení a fotografové si přijdou na své.

Ze severního cípu směrem dolů podél západního pobřeží směrem na Volimes jsme se pomalu přibližovali k vytoužené vyhlídce na pláž Navajo. Podle parkoviště plného aut se hned pozná, že se jedná o turistickou dominantu Zakynthosu. Sešli jsme kousek dolů ke kraji útesů, kde je jediné místo ohraničené zábradlím určené pro fotografy, avšak pro mnohé nenabízí dostačující výhled a tak turisté s fotoaparáty stejně jako my chodili po nebezpečných okrajích útesů se snahou najít ideální záběr. Zda už někdy někdo při focení spadl dolů do moře, jsme se nedozvěděli. Nakonec jsme našli ideální místečko na vybíhajícím útesu nabízející výhled a fotky jako z katalogu. Po dlouhé chvíli kochání spokojeně odjíždíme napříč ostrovem zpět do Tsilivi.

Dvoudenní cestování, kdy jsme projeli celý ostrov s návštěvou nejznámějších turistických atrakci, jsme tak měli za sebou, což svědčí o velikosti Zakynthosu. Nikam se nejede moc dlouho, ale alespoň jsme netrávili příliš času v autě.