Týden druhý ...

22. července 2015 v 12:22 | Šárka |  Dánsko Letní škola 2015
Letní škola v Dánsku

První tři dny chodím do školy, ve středu už ale cítím počáteční příznaky nějaké nemoci, snad jen nachlazení. Pořádně mě začíná bolet v krku a další den, ve čtvrtek už ani nejdu do školy, ale ležím v posteli. Večer píšu na facebooku Peterovi, který tu má auto, aby mě další den až skončí ve škole, hodil do nemocnice na kontrolu u doktora.

V pátek ráno mě probouzí hlasité bušení na dveře a hlas Petera "Tak jsem tu, jedem do té nemocnice?!" …. "Dej mi deset minut!" volám na něj unaveně. Obléknu se, vezmu si peníze, doklady, pojištění a vyrážíme.

V nemocnici recepční vypadá, že neumí dobře anglicky, což mě v Dánsku, kde mluví anglicky i bezdomovec, překvapuje a podává mi kartičku s kontaktem prý na nějakého doktora, který mi pomůže. Nejde se mu dovolat a tak se ptáme kolemjdoucí sestřičky, co můžeme dělat a ta nás posílá k jinému vchodu na "emergency". Tam nám dispečerky radí mnohem lépe, dostáváme kontakt a adresu k doktorovi, kterému u nás říkáme "obvoďák"a tak jedeme tam.

Jen o pár ulic dál narážíme na malý cihlový domeček s cedulkou. Recepční v pokročilejším věku mluví perfektně anglicky, chtějí po mě doklady a říkají, že mě vyšetření může stát až několik set dánských korun, souhlasím, posadím se v čekárně a čekám, až na mě přijde řada. Čekám méně jak půl hodiny a už slyším doktora zvolávat mé jméno, na pohled takový hromotluk, ale sršící takovou zvláštní pozitivní energií, trochu vtipný chlapík. "How can I help you?" zírá na mě ve své ordinaci a ptá se, tak mu popisuji svůj stav, zkontroluje mi krk, ptá se na můj pobyt v Dánsku a nakonec mi napíše předpis na penicilin, loučíme se a mám dobrý pocit.

Čekám na poplatek u recepce a vidím, jak recepční promlouvá s doktorem, nakonec se na mě s úsměvem otočí a prohodí: "It's for free." … "Really?" divím se, "Yes."… "Thank you." odpovím a překvapeně odcházím. Myslím, že to bylo laskavé a charakterní, nechci generalizovat, ale opět to na mě působí jako něco, co se vám stane pouze ve fungující moderní zemi.

Nakonec tedy jedeme k lékárně, zastavujeme na parkovišti u supermarketu Lidl a vystupujeme. Hned vedle je lékárna, která je plná lidí, musím si vzít lísteček s číslem a čekat zhruba deset minut než přijdu na řadu. Lékárnice ve středním věku umí samozřejmě výborně anglicky, je velmi příjemná, penicilin stojí 60 DKK. Když se vracíme na parkoviště čeká nás nemilé překvapení. Žlutá páska za stěračem - pokuta 650 DKK - nikde označení placeného parkoviště, vlastně dosud nevíme za co přesně byla, ale i přes snahu se domluvit alespoň o slevě musíme pokutu platit. Tak alespoň, že jsem měla zdarma tu prohlídku u doktora.

… A taková byla moje zkušenost s dánským zdravotnictvím a dopravními sankcemi.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama